ДОСЛІДЖЕННЯ БІОХІМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ РОТОВОЇ РІДИНИ ЩУРІВ В АНТЕ- ТА ПОСТНАТАЛЬНИЙ ПЕРІОД НА ТЛІ ЗАСТОСУВАННЯ КОМПЛЕКСУ ОДОНТОТРОПНИХ ПРЕПАРАТІВ
DOI:
https://doi.org/10.35220/2523-420X/2025.1.11Ключові слова:
карієс, щури, вітаміни, експеримент, біохімічні маркериАнотація
Нормальна мінералізація емалі та підтримання гоме- остазу ротової рідини у перинатальний період зна- чною мірою залежать від достатнього надходження мікро- та макроелементів, а також вітамінів. Дефі- цит цих нутрієнтів підвищує чутливість твердих тканин до демінералізації, що зумовлює ранній поча- ток карієсу. Метою дослідження було визначення впливу анте- та постнатального введення фторис- того натрію, гліцерофосфату кальцію, комплексів вітамінів та їх композиції на біохімічні маркери рото- вої рідини щурів за умови утримання на карієсогенній дієті. Матеріали та методи. Дослідження прове- дено на 14 вагітних самках щурів і 69 їхніх нащадках.Вагітним і лактуючим самкам вводили фтористий натрій, гліцерофосфат кальцію, комплексів віта- мінів або композицію цих препаратів. Потомство протягом 30 діб утримували на карієсогенній дієті Стефана. Був проведений біохімічний аналіз рото- вої рідини щурів, які отримували різні одонтотропні препарати в анте- та ранній постнатальний період розвитку. Статистичну обробку даних виконували за допомогою програми STATISTICA 6.1 з використанням t-критерію Стьюдента. Результати дослідження.Анте- та постнатальне введення одонтотропних препаратів знизило білок на 46–72 %, активність протеаз – на 23–53 % та КФ – на 41–54 % порівняно з контролем; ЛФ суттєво не змінювалася. Рівень Ca2+ підвищився на 58 % (ГФСа), 66 % (АВ) і 106 % (ком- позиція), а фосфатів – на 65–70 % у групах ГФСа, АВ та композиції. Найбільш виражений протекторний ефект спостерігався за комбінованого застосування NaF + ГФСа + АВ. Висновки. Анте- та постна- тальне введення одонтотропних засобів знижує запально-деструктивні показники (білок, протеази, КФ) у ротовій рідині щурів, що свідчить про пригні- чення карієсогенної активності. ГФСа та АВ, а осо- бливо їхня композиція з NaF, значно підвищують вміст Ca2+ і фосфатів, посилюючи мінералізуючий потенціал ротової рідини. Комбіноване застосування NaF, ГФСа та АВ у критичні періоди розвитку є доцільною стра- тегією профілактики карієсу, що потребує подальших досліджень механізмів дії.
Посилання
Доменюк Д. А. Особливості морфології емалі постійних зубів на етапах третичної мінералізації (Частина I). Інститут стоматології. 2019. № 1. С. 104–6.
Ковальов Д. В., Ковальова І. В. Як полегшити синдром прорізування молочних зубів у новонароджених. Лікуючий лікар. 2021. № 6. С. 9–12.
Долматова І. А. Біологічна роль вітамінів. Актуальні проблеми сучасної науки, техніки та освіти. 2020. № 11(1). С. 116–9.
Караваєва Т. М. Визначення деяких показників імунітету і ліпопероксидації в ротовій рідині у осіб з низьким рівнем вітаміну D. Клінічна лабораторна діагностика. 2019. № 64(12). С. 753–7.
European convention for the protection of vertebrale animals used for experimental and other scientific purposes. – Strasburg.Council of Europe, 1986. № 123. 51 р.
Наказ України «Про затвердження Порядку проведення науковими установами дослідів, експериментів на тваринах» // Міністерство освіти і науки України. 2012. № 249.
Експериментальне вивчення токсичної дії та специфічної ефективності засобів для догляду за порожниною рота : методичні рекомендації / А. П. Левицький та ін. Київ : ГФЦ, 2003. С. 21–23.
Експериментальні методи дослідження стимуляторів остеогенезу : методичні рекомендації. / А. П. Левицький та ін. Київ : ГФЦ, 2005. 50 с.
Рогач І. М., Керецман А. О., Сіткар А. Д. Правильно вибраний метод статистичного аналізу – шлях до якісної інтерпретації даних медичних досліджень. Науковий вісник Ужгородського університету. 2017. Вип. 2. С. 124–28.