ОБҐРУНТУВАННЯ ФІНАНСОВОЇ СКЛАДОВОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДОЦІЛЬНОСТІ РАННЬОГО ОРТОПЕДИЧНОГО ЛІКУВАННЯ ДЕФЕКТІВ ТВЕРДИХ ТКАНИН ЗУБІВ ТА ЗУБНИХ РЯДІВ У МОЛОДОМУ ВІЦІ

Автор(и)

  • С. В. Рачинський Державна установа «Інститут стоматології та щелепно-лицевої хірургії Національної академії медичних наук України»
  • С. А. Шнайдер Державна установа «Інститут стоматології та щелепно-лицевої хірургії Національної академії медичних наук України»
  • Т. В. Дієва Державна установа «Інститут стоматології та щелепно-лицевої хірургії Національної академії медичних наук України»
  • Є. В. Дієв Міжнародний класичний університет імені Пилипа Орлика
  • В. А. Лабунець Державна установа «Інститут стоматології та щелепно-лицевої хірургії Національної академії медичних наук України»

DOI:

https://doi.org/10.35220/2523-420X/2025.1.20

Ключові слова:

фінансова складова, економічна доцільність, дефекти твердих тканин,ортопедичне лікування, молодь

Анотація

Загальновідома значна частота виникнення дефектів твердих тканин кореневої частини зубів та зубних рядів у молодому віці, які у свою чергу спонукають вже ранній появі вторинних зубощелепних аномалій і деформацій. При цьому, швидкість їх виникнення, складність щойно утворених клінічних ситуацій та різноманітних сполучень, вельми активно протікає і анатомо-топографічно проявляється, виключно в молодому віці. Матеріали та методи дослідження.Зважаючи на положення нами розібрано низку клінічних випадків, що потребують попереднього ортопедичного лікування до 1-го року після видалення зубів з визначенням анатомо-топографічної структури, конструкції ортопедичних апаратів, кілець з додатковими елементами, брекетів, тощо та їх вартості відповідно до існуючих у нашій країні прейскурантів цін на ортопедичні послуги у низці стоматологічних поліклінік, відділень, кабінетів. У якості прикладу нами було взято «Прейскурант цін на ортодонтичні послуги у комунальному некомерційному підприємстві стоматологічної поліклініки № 3 Одеської міської ради. Проведено клініко-лабораторні дослідження у 163 осіб молодого віку з зубощелепними аномаліями і деформаціями пов’язаних з видаленням зубів і дефектами твердих тканин коронкової частини зубів, з застосуванням панорамної комп’ютерної томографії. Визначено найбільш показові види і об’єм перед протезної їх підготовки ортодонтичного, хірургічного й терапевтичного характеру та розраховано їх загальну вартість, яка у значимості від наданих послуг у 5,2–11,0 рази більша ніж основний вид безпосереднього протезування. Красномовно доведено на базі даних про їх велику вартість, фінансову зацікавленість в доцільності даної категорії населення проведення раннього ортопедичного лікування подібних дефектів зубів і зубних рядів. Висновки. Спостерігається швидке утворення різноманітних зубощелепних аномалій і деформацій пов’язаних як з видаленням зубів так і з реставруванням твердих тканин коронкової частини зубів у молодому віці. Доведено про вельми значну величину вартості передпротезних послуг лікування зубощелепних аномалій і деформацій вторинного характеру, яка перевищує вартість безпосереднього протезування в 5,2–11,0 рази у залежності від об’єму протезування у порівнянні з сумою витрат при своєчасному ортопедичному лікуванні дефектів зубних рядів і коронкової частини зубів у молодому віці. Зважаючи на останнє, лікарям-стоматологом усіх спеціальностей бажано проводити спрямовану агітацію про обов’язковість раннього ортопедичного лікування дефектів зубних рядів і твердих тканин зуба у молодому віці, включати і фінансовий фактор доцільності його використання та економії власних коштів на його проведення не кажучи вже на значні витрати часу і відвідувань та на його отримання.

Посилання

Мунтян Л. М., Юр А. М. Частота виникнення, поширеність вторинних часткових адентій та зубощелепних деформацій у осіб молодого віку. Український стоматологічний альманах. 2010. № 5. С. 25–26. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/akm_2014_1_27

Ожоган З. Р., Вдовенко Л. П. особливості клінічної картини дефектів зубних рядів у осіб молодого віку. Дентальні технології. 2006. № 3. С. 19–21.

Король М. Д. Вторинні деформації зубних рядів. Полтава : Астерія. 2003. 104 с.

Макєєв В. Ф., Мартінек Г. В. Частота дефектів зубних рядів у пацієнтів 13-17 років залежно від віку. Український стоматологічний альманах. 2012. № 4. С. 106–110.

Махницький Д. М., Кульгінський Є. А. Розповсюдженість дефектів зубів та зубних рядів серед дітей та молоді м. Києва. Український стоматологічний альманах. 2012. № 5. С. 146–147.

Вдовенко Л. П., Ожоган З. Р. Стан скронево-нижньощелепного суглоба при протезуванні хворих із малими дефектами зубних рядів. Вісник стоматології. 2018. № 3. С. 55–58.

Макєєв В. Ф., Ріберт Ю. О., Лабунець В. А., Пунін Т. І., Фецин О. Ю. Оклюзійні чинники в розвитку мезо-суглобової дисфункції скроневонижньощелепних суглобів. Вісник стоматології. 2021. № 2(115). С. 85–93. DOI: 10.35220/2078-8916-2021-40-2.16

Лабунець В. А., Рачинський С. В., Шнайдер С. А., Лабунець О. В., Дієва Т. В., Дієв Є. В. Клінічна характеристика та динаміка розвитку зубощелепних аномалій в осіб молодого вікуз дефектами зубних рядів. Вісник стоматології. 2021. № 2(115). С. 53–58. DOI: 10.35220/2078-8916-2021-40-2.10

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-03

Як цитувати

Рачинський, С. В., Шнайдер, С. А., Дієва, Т. В., Дієв, Є. В., & Лабунець, В. А. (2025). ОБҐРУНТУВАННЯ ФІНАНСОВОЇ СКЛАДОВОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДОЦІЛЬНОСТІ РАННЬОГО ОРТОПЕДИЧНОГО ЛІКУВАННЯ ДЕФЕКТІВ ТВЕРДИХ ТКАНИН ЗУБІВ ТА ЗУБНИХ РЯДІВ У МОЛОДОМУ ВІЦІ. Інновації в стоматології, (1), 109–118. https://doi.org/10.35220/2523-420X/2025.1.20

Номер

Розділ

ОРТОПЕДИЧНА СТОМАТОЛОГІЯ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

1 2 3 4 > >>